Impeachmenti i ish-Donald Trump ka marrë një kthesë të papritur me vendimin e Senatit për të autorizuar paraqitjen e dëshmitarëve në të njëjtën ditë që ata duhej ta mbyllnin. Aktakuza ka thirrur kongresmenen republikane Jaime Herrera Beutler për të dëshmuar se mbrëmë, pasi mbrojtja e Trump mohoi se presidenti kishte dështuar në detyrën e tij për të mbrojtur Kapitolin, ai përsëriti se arsyeja pse tabela e fundit votoi në favor të fajësimit të presidenti i atëhershëm: udhëheqësi i tij në Dhomën e Ulët, Kevin McCarthy, i kishte thënë atij se kur ai e thirri Trumpin në mes të sulmit për t'i kërkuar që të qetësonte ndjekësit e tij, ai ra në anën e turmës.

Pavarësisht nga protesta nga mbrojtja e Trump, Senati ka miratuar kërkesën e prokurorëve për rastin e kongresmenëve të emëruar nga Dhoma e Përfaqësuesve, ku procesi filloi me 55 vota pro dhe 45 kundër. Pesë republikanë kanë mbështetur peticionin katër që kanë mbështetur kushtetutshmërinë e procesit (Susan Collins, Lisa Murkowski Mitt Romney dhe Ben Sasse, dhe gjithashtu Lindsey Graham, një aleate e presidentit që ndryshoi votën e saj në minutën e fundit dhe kërcënon të inkurajojë paraqitjen e shumë dëshmitarëve.

Nëse ata shkojnë përpara, mos e kufizoni numrin e dëshmitarëve që do të doja të thërrisja avokatin Michael Van Der Veer, të cilët paralajmëroi përpara votimit. Qindra tha ai, i tërbuar nga kthesa e papritur që ka marrë gjyqi. më shumë nisin sot në mëngjes në orën 10.00 me orën lokale në Uashington. Akuza, ka argumentuar ai është për nxitje kryengritjeje dhe jo për atë që ndodhi më pas. Kjo është e parëndësishme, pavarësisht se çfarë u tha më vonë, nuk ka të bëjë fare me nxitjen e kryengritjes.

Kongresmenja Herrera Beutler, një nga 10 republikanët që votuan për shkarkimin e Trump më 13 janar, publikoi një deklaratë mbrëmë që rikonfirmon deklaratat e saj për bisedën midis McCarthy dhe Trump dhe thotë se është e gatshme të dëshmojë. Kur McCarthy më në fund e gjeti atë më 6 shkurt dhe i kërkoi të bënte thirrje publike dhe me forcë që protestat të ndaleshin, gjëja e parë që bëri ishte përsëritja e gënjeshtrës se anti-agjëruesit kishin hyrë në Kapitol, thotë kongresmenja. McCarthy sipas shënimeve që mori pas bisedës së tyre, e korrigjoi dhe i tha se sulmuesit ishin simpatizantët e tij.

Epo, Kevin, supozoj se këta njerëz janë më të zemëruar se ju me zgjedhjet,” iu përgjigj presidenti liderit republikan, sipas Herrera Beutler, i cili tashmë në janar zbuloi përmbajtjen e kësaj bisede si pjesë e arsyeve të tij për mbështetjen e fajësimit të Trump. Kongresmenja u ka bërë thirrje pjesës tjetër të patriotëve që dëshmuan përgjigjen e presidentit atë ditë për të ecur përpara dhe për të dëshmuar, përfshirë ish-zëvendëspresidentin Mike Pence. Nëse keni diçka për të shtuar, tani është koha.

Vendimi i prokurorëve për ta thirrur atë si dëshmitare, i shpallur nga kongresmeni Jaime Raskin, ka habitur të gjithë senatorët, përfshirë demokratët. Disa republikanë e kanë marrë atë si një deklaratë lufte dhe një ftesë për një hetim më të gjerë të ngjarjeve përpara se të vendosin për rolin e ish-presidentit në ngjarje. Mund të fillojmë sepse Nancy Pelosi [kryetarja e Dhomës së Ulët] i përgjigjet pyetjes nëse nuk kishte asnjë tregues se dhuna ishte planifikuar para fjalimit të Trump, ai ngre.

Procesi i thirrjes së dëshmitarëve duket i rëndë dhe kërcënon të zgjasë rezultatin e tij përtej asaj që dëshironin apriori të dy palët, përveç vetë Presidentit Joe Biden, i cili mund t'i shohë të turbullta negociatat e tij me Senatin për planin e ri të shpëtimit. Çdo dëshmitar që duan të thërrasin partitë duhet të jetë dakord nga palët, të votohet nga seanca plenare e dhomës, ku demokratët kanë 50 mandate dhe republikanët, të tjerët. Do të jetë i nevojshëm edhe negocimi për rregullat e procesit, i cili sot hyn në territor të panjohur.

Megjithatë, duket e vështirë që ky zhvillim i papritur të ndryshojë rezultatin e gjykimit. Demokratëve do t'u duheshin 17 republikanë për të mbështetur bindjen e Trump për të arritur dy të tretat e votave të nevojshme për miratimin e verdiktit dhe më pak se gjysmë duzine kanë qenë pro deri më sot. Lideri i pakicës republikane në Senat, Mitch McConnell, mëngjesin e sotëm u dërgoi një notë kolegëve të tij duke njoftuar se planifikonte të votonte kundër dënimit të ish-presidentit.