LAS VEGAS – Goditja hapëse e Conor McGregor e la Donald Cerrone me një hundë të gjakosur. Vetëm 20 sekonda larg, Cerrone u rrëzua me një goditje të përsosur në kokë dhe përfundoi pa mëshirë në tokë.

Teksa ecte në ring me një flamur irlandez mbi supet e tij, McGregor i tregoi me zhurmë botës së arteve marciale se ishte kthyer.

Ish-kampioni i dy divizioneve përfundoi kështu një periudhë trevjeçare pasiviteti relativ dhe telashe në tapetin me një performancë të peshës së lehtë në UFC 246 të shtunën mbrëma që i bën jehonë luftimeve të tij më të mëdha gjatë ngritjes së tij të patejkalueshme.

“Ndihem shumë mirë dhe dola prej andej i padëmtuar”, tha McGregor. “Jam në formë. Kemi punë për të bërë për t'u rikthyer atje ku isha.

Pasi e lëndoi Cerrone (36-14) me grushtin e tij të parë, McGregor (22-4) e lëshoi ​​atë me një goditje sublime në nofull. McGregor hyri brenda dhe e detyroi arbitrin Herb Dean të shpëtonte Cerrone, duke kënaqur një turmë prej 19,040 në T-Mobile Arena.

Dora e McGregor nuk ishte ngritur për një fitore që nga nëntori 2016, kur ai ndaloi Eddie Alvarezin e lehtë të bëhej luftëtari i parë në historinë e UFC që mban dy rripa kampionate njëkohësisht.

 

Me famën dhe pasurinë e tij duke u shumëfishuar, McGregor luftoi vetëm në ndeshjen e tij të boksit me Floyd Mayweather në vitin 2017 dhe humbi një luftë të njëanshme të UFC nga kampioni i peshave të lehta Khabib Nurmagomedov në fund të 2018.

"Ai nuk ishte i fejuar," tha McGregor teksa foli me gazetarët me një shishe uiski të tij "Proper Twelve" në tavolinën përpara tij. “Ndjeva se nuk i respektoja njerëzit që më besonin dhe më përkrahnin. Kjo është ajo që më shtyu të ripërqendrohem dhe të kthehem aty ku isha.

Pasi kaloi një vit jashtë konkurrencës dhe në telashe me ligjin, McGregor u kthye në stërvitje dhe u zotua të kthehej në elitë. Kjo fitore dramatike ndaj Cerrone tregoi se ai është në rrugën e duhur dhe McGregor është zotuar të luftojë disa herë në 2020.

Kampioni i peshës së lehtë Kamaru Usman dhe luftëtari veteran Jorge Masvidal panë UFC 246 nga kafazi. Secili prej tyre mund të jetë kundërshtari i ardhshëm i McGregor-it, por presidenti i UFC-së, Dana White po kërkon një revansh me Nurmagomedov, i cili për herë të parë ndeshet me Tony Ferguson në prill.

"Çdo nga këta budallenj budallenj mund ta bëjë këtë," bërtiti McGregor në mikrofon. “Secili prej tyre mund ta marrë atë. Nuk ka rendesi. U ktheva dhe jam gati.

Cerrone është luftëtari më fitues në historinë e UFC me 23 fitore, një shenjë që pasqyron qëndrueshmërinë dhe angazhimin e tij ndaj një orari jashtëzakonisht të ngjeshur. Cerrone, i cili gjithashtu mban rekordin e UFC me 16 fitore të ndalimit, kishte luftuar 11 herë që nga fitorja e McGregor ndaj Alvarez dhe ishte në kafaz për herë të pesëmbëdhjetë që kur humbi goditjen e tij të vetme në titullin UFC në dhjetor 2015.

Por dy ndeshjet e fundit të Cerrone u ndalën kur ai mori shumë dëme dhe ai nuk ishte në gjendje të bllokonte goditjen vendimtare të McGregor ose të rikuperohej nga ndëshkimi në terren.

"Unë kurrë nuk kam parë diçka të tillë," tha Cerrone. “Më theu hundën, fillova të rrjedh gjak, bëra një hap prapa dhe më goditi me shkelm në kokë. Oh njeri. A ndodhi kaq shpejt kjo? "