After duke humbur ndaj Dustin Poirier në eventin kryesor në UFC 257, Conor McGregor mbetet tema e bisedës në MMA. Humbja e fortë e irlandezit tërhoqi vëmendjen Georges St-Pierre, i cili u befasua nga rezultati i meçit të së shtunës së kaluar.

Kanadezi përdori një shembull personal në përpjekje për të mbështetur "Famëkeqja" dhe të rilindë në sport.

“Unë mendoj se ai duhet të rilindë. Ai mund të ndryshojë disa gjëra në stërvitjen e tij dhe në jetë, ku beson se ato kanë qenë shkaqet e dështimit të tij. Nuk ka rëndësi nëse është e vërtetë apo jo, vetëm se ai e beson atë. Në rastin tim, kur humba nga Matt Serra, u stërvita të besoja se humba sepse e nënvlerësova. Ndoshta nuk u tremba sa duhet, ndoshta nuk u stërvita shumë dhe kjo ndodhi sepse fillova të rritesha. Mund të mos jetë e vërtetë, por pjesa e rëndësishme është të besosh se ai mund të ndërtojë besimin e tij prej saj,” tha GSP, në një intervistë për “Believe You Me”. "

Një i preferuar i gjerë i basteshkruesve, McGregor përfundoi duke mahnitur botën pasi pësoi humbjen e tij të parë me nokaut MMA karrierës. Georges nuk e mohoi zemërimin e tij për rezultatin, i cili përfundoi duke e hequr irlandezin nga Top 5 në peshën e lehtë.

Ai përfundoi,

"I mendoi se Conor do të fitonte, por ai më mashtroi. U habita shumë. Mendoj se një nga cilësitë më të mëdha të tij është se i frikëson kundërshtarët me presionin, praninë e tij. Të gjitha informacionet që ai u jep trurit të rivalëve të tij, gjithçka që flet, shumë nga kundërshtarët e tij heqin dorë nën presion, por Poirier mbeti i vëmendshëm dhe ishte një test i vërtetë i nivelit të tij. Tani, do të jetë interesante të shihet nëse Conor rikuperohet nga kjo. Mendoj se ai mund të kthehet pas kësaj disfate. "

Aktive që nga ajo kohë 2008Conor u bë një fenomen sportiv. Me aftësi të madhe për të promovuar luftimet e tij dhe një cilësi teknike të ndryshme nga pjesa tjetër, irlandezi u bë luftëtari më i paguar në historinë e sportit, duke marrë rekorde në secilin prej tyre. PPV ku ishte i pranishëm.

Me humbjen ndaj PoirierMcGregor largohet nga një mundësi e re në brez. Pas disfatës, e Conor ekipi tregoi interes për trilogjinë kundër ish-kampionit të përkohshëm.