trofe ngjyrë ari dhe futboll

Kupa e Botës FIFA është një nga ngjarjet sportive më të njohura në botë. Ai bashkon njerëz të kombësive dhe kulturave të ndryshme. Me fazën e grupeve tashmë të përfunduar, është bërë deri në fund të biznesit të konkurrencës. Nëse po planifikoni të vini baste në fazat e eliminimit, duhet të dini shanset dhe të vendosni baste të arsyeshme. Lexoni për të mësuar se si të përmirësoni shanset tuaja për të vendosur bastet e duhura.

Bast mbi një ekip më të mirë për të përparuar

Fazat e eliminimit të Kupës së Botës janë emocionuese. Është kur e gjithë puna e vështirë shpërblehet dhe lojtarët ngadalë fillojnë të gjejnë këmbët e tyre. Megjithatë, nokautet mund të jenë paksa të ndërlikuara. Me kaq shumë të preferuar, është e vështirë të parashikosh rezultatet. Kush do ta kishte menduar se Japonia dhe Koreja e Jugut do të arrinin në raundin e 16-të? Është si të përpiqesh të parashikosh çmimin e Bitcoin duke parë Grafiku i çmimeve të BTC – është e paparashikueshme. Edhe nëse ju vendosni për ekipin tuaj të preferuar, mund të jetë sfiduese për të përcaktuar shanset e tyre për të arritur në finale.

Nëse po kërkoni të fitoni para në fazat e eliminimit të Kupës së Botës, atëherë duhet bast mbi një ekip të lartë për të përparuar. Skuadrat kryesore e kanë kaluar këtë dhe dinë të përballojnë presionin.

Për shembull, nëse vini bast që Brazili të përparojë nga grupi i tyre, kjo do të kishte kuptim pasi ata kanë përvojë në këtë nivel (fitimet maksimale të kupës së botës në histori). Megjithatë, nëse do të vini bast në një ekip tjetër, si Maroku ose Japonia, kjo nuk do të kishte shumë kuptim pasi këto ekipe nuk kanë aq shumë përvojë në këtë nivel dhe mund të luftojnë kundër disa prej këtyre skuadrave të renditura më të larta.

Ekipet me mbrojtje më të fortë

Fazat me eliminim direkt të Kupës së Botës FIFA janë shpesh të vështira. Me çdo gol, ka një mundësi që një ekip të fitojë vrull, por është thelbësore të merrni parasysh ndeshjen midis dy skuadrave kur vendosni bastet tuaja.

Nëse një skuadër ka luajtur mirë dhe ka një mbrojtje të fortë, ju mund të mendoni t'i mbështesni ata sepse ka të ngjarë të jenë në gjendje të mbajnë kundërshtarin e tyre në minutat e fundit të lojës.

Do të ndihmonte nëse shikoni edhe pikat e forta dhe të dobëta. Cili ekip ka gjasa të shënojë? Kush do të jetë lojtari më i rrezikshëm? Ju mund ta përdorni këtë informacion për të përcaktuar se për kë duhet të vini bast nëse jeni duke shkuar all-in me një ekip.

Për shembull, nëse mendoni se Argjentina ka një shans më të mirë për të fituar Kupën e Botës FIFA sesa Portugalia, shkoni all-in në Argjentinë. Ata kanë një lojtar të klasit botëror, Lionel Messi, dhe të tjerë si Julian Alvarez gjithashtu mund të shënojnë. Ndërsa Portugalia ka Cristiano Ronaldon, polemikat e tij jashtë fushës (largimi nga Manchester United) mund të jenë në mendjen e tij.

Analizoni të dhënat kokë më kokë

Rekordi kokë më kokë mes dy skuadrave është një tjetër faktor i rëndësishëm kur analizohen shanset e tyre për të fituar Kupën e Botës FIFA. Kjo ju ndihmon të parashikoni se si do të performojnë në një ditë të caktuar. Nëse e dini se si dolën kundër njëri-tjetrit në të kaluarën, mund ta merrni me mend se çfarë lloj rezultati mund të prisni prej tyre.

Për shembull, ekipi A pati një fitore 3-1 ndaj Ekipit B në takimin e tyre të fundit ndërsa kualifikohej për turneun e këtij viti. Kjo do të thotë që Skuadra A ka të ngjarë të fitojë ndeshjen e tyre të ardhshme kundër Ekipit B sepse ata e njohin kundërshtarin dhe se si t'i mundin ata.

Eksploroni nivelet e lodhjes së lojtarëve

Lodhja e lojtarit është një koncept kritik në çdo strategji bastesh. Është ndoshta një nga faktorët më të rëndësishëm për t'u marrë parasysh kur bastet për çdo sport. Arsyeja kryesore është se mund të ndikojë ndjeshëm në shanset tuaja për të fituar.

Para së gjithash, duhet të siguroheni që të dini se sa lodhja e lojtarëve ndikon në çdo ekip. Kjo do t'ju japë një ide nëse ata do të jenë në gjendje të mbajnë formën e tyre gjatë gjithë turneut, veçanërisht nëse ata kanë fituar tashmë një ose dy ndeshje. Kjo është veçanërisht e rëndësishme duke pasur parasysh se Kupa e Botës FIFA po luhet në Katar - e njohur për nivelet e larta të nxehtësisë dhe lagështisë.

Kushtojini vëmendje cilat skuadra janë nën presion

Kur bastni në fazat me eliminim direkt të Kupës së Botës FIFA, duhet t'i kushtoni vëmendje skuadrave që luajnë mirë nën presion.

Për shembull, nëse vini bast për Brazilin, duhet të dini se ata i trajtojnë mirë fazat e eliminimit. Megjithatë, nëse vini bast për Japoninë, ky rezultat nuk do të jetë një përfundim i paramenduar. Ata mund ose nuk mund të performojnë aq mirë.

E njëjta gjë vlen edhe për çdo ekip tjetër. Nëse ata kanë humbur ndeshjen e tyre të fundit në fazën e grupeve, ka shumë mundësi që momenti i tyre të mos jetë i lartë. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të shikoni se kush është kundërshtari gjatë fazave të eliminimit në mënyrë që të mund të kuptoni se cilat ekipe do të bëjnë mirë dhe kush mund të ketë vështirësi.

Njihuni me rregullat e fazave të nokautit

Kur vini bast në fazat e eliminimit, duhet të dini se vetëm dy rezultate janë të mundshme. Skuadra A ose B fiton. Nuk mund të ketë një barazim si rezultat i mundshëm, pasi një ekip duhet të fitojë për të kaluar në çerekfinale.

Nëse rezultatet barazohen pas 90 minutash, loja do të rifillojë edhe për 30 minuta të tjera. Nëse asnjë skuadër nuk mund të dalë nga bllokimi, skuadrat do të shkojnë ballë për ballë në penallti. Jo të gjitha skuadrat ia dalin mirë me penalltitë, dhe disa janë më të prirura për të humbur (për shembull, Anglia). Do të ndihmonte t'i mbanin parasysh këto gjëra kur bëni baste në lojërat me eliminim.

Përfundim

Bastet në Kupën e Botës FIFA janë po aq të lehta sa të vendosni paratë tuaja në një ekip që mendoni se do të fitojë, por ka pak më shumë se kaq. Për të përfituar, duhet të jeni të informuar, të zgjuar dhe të aftë për strategjitë e basteve dhe ekipet.

Në një farë mënyre, kjo është një formë bixhozi. Rezultatet nuk janë të parashikueshme dhe përfshihet një element i fatit. Gjithmonë mbani mend të lexoni për ekipet dhe lojtarët përpara se të vendosni bastet tuaja në ndonjë nga lojërat.