The Dueli mes Cristiano Ronaldos dhe Lionel Messit është ‘kuq i nxehtë’. Portugezi vazhdon të shkruajë histori në elitën e futbollit botëror dhe arriti në vendin e parë në tabelën e golashënuesve historikë në ndeshjet zyrtare, pas dyfishit të tij me Juventusin për t'i dhënë fitoren 2-1 ndaj Interit në Kupën e Italisë.

Me këto, portugezi arriti në 763 shënime, duke kaluar Pelé dhe Josef Bican, të cilët janë të barabartë (tani në pozitën e dytë) me 762 gola të shënuar gjatë karrierës së tyre respektive.

Kjo markë e re e Cristiano Ronaldos rizgjoi interesin për duelin personal që ka me rivalin e tij të parë në fushën e lojës, Lionel Messin, i cili është edhe anëtar i kësaj renditjeje të rëndësishme.

Duhet theksuar se Cristiano Ronaldo ka shënuar 22 gola dhe 4 asistime në 23 ndeshjet që ka luajtur këtë sezon. Me këtë ditë ëndërr, ai i shton Kupës së Italisë kompeticionet në të cilat shënoi, pasi më parë kishte kontrolluar Serinë A, Champions League dhe Superkupën e Italisë.

Sa gola ka lënë Lionel Messi nga Cristiano Ronaldo?

Lionel Messi zyrtarisht ka 720 gola me vete, duke e vendosur veten 43 gola pas Cristiano Ronaldos, një shifër e rëndësishme që mund të vazhdojë të rritet, nëse sulmuesi portugez ruan nivelin e lartë të treguar deri më tani.

Pavarësisht kësaj, '10' e Kombëtares së Argjentinës ka një pikë të lehtë në favor të tij, pasi ai është dy vjet më i ri se sulmuesi aktual i Juventusit, i cili – nëse ai do të tërhiqej në të njëjtën moshë nga sporti – do t’ia lejonte atë kohë. për të shkurtuar distancat dhe/ose për ta kapërcyer atë.