Cristiano Ronaldo ka arritur në atë fazë të karrierës së tij ku në mënyrë të pashmangshme do të bëhen pyetje se sa i ka mbetur. Duke pasur parasysh se sa kohë ka kaluar superylli portugez në nivelin më të lartë, tanku do të thahej gjithmonë në një fazë.

Nuk ka asnjë tregues që kjo pikë të arrihet së shpejti, pavarësisht pyetjeve më të pakëndshme që i janë bërë gjatë një fushate plot ngjarje 2022-23. Një sagë e zgjatur e largimit në Manchester United rezultoi në lirimin e një lojtari të mirë të të gjitha kohërave si lojtar i lirë përpara se të merrej më shumë stoli kur largohej për atë që supozohej të ishte një shpërqendrim i mirëpritur në detyrën ndërkombëtare.

i paharrueshëm

Thjesht prania e Ronaldos me Portugalinë i pozicionoi ata në favoritët para turneut Shanset për titullin e Kupës së Botës 2022, me skuadrën e Fernando Santos që kërkon të përsërisë heroizmin që i dha një triumf të paharrueshëm në Kampionatin Evropian në 2016.

Një numër 7 legjendar pritej të drejtonte ekipin për më shumë nderime të mëdha në Katar, por ai nuk gëzon më mbështetje universale kur bëhet fjalë për të qenë emri i parë në një fletë ekipi. Fuqitë e tij konsiderohen nga disa të jenë në rënie, me kohën që një brez tjetër talentesh të rritet.

Ronaldo nuk ka qenë kurrë tipi që largohet nga një sfidë, megjithatë, dhe ka marrë kënaqësi të madhe gjatë rrjedhës së një karriere mjaft të jashtëzakonshme për të heshtur çdo dyshues në intervale të rregullta. Ai do të besojë se mbetet njeriu më i mirë për të udhëhequr Portugalinë përpara.

Pyetja e qartë është, megjithatë, nëse kjo mendësi ndahet nga ata që e rrethojnë. Një interpretues me përvojë tashmë ka pranuar se ai nuk ka gjasa për të zbukuruar një tjetër mbledhje globale. Ai ka thënë: “Unë pres që Katari të jetë Botërori im i fundit”.

Një qëndrim i tillë është i pritshëm, me periudha të reja brenda dhe jashtë fushës që ka të ngjarë të jenë mirëpritur në kohën kur ngjarja kryesore e FIFA-s do të niset në Amerikë, Kanada dhe Meksikë në vitin 2026. Megjithatë, ka një turne tjetër që do të zhvillohet më parë pastaj.

Eurot e ardhshme do të organizohen nga Gjermania në vitin 2024 dhe Ronaldo beson qartë se ai mund të luajë një rol për vendin e tij atje. Ai ka thënë për e ardhmja e tij e afërt ndërkombëtare: “Ndihem ende i motivuar; ambicia ime është e lartë. Unë dua të jem pjesë e këtij Botërori dhe Evropianit gjithashtu; Unë do ta supozoj atë menjëherë.”

Vendimet

Synimi është i mirë dhe i mirë nga ana e Ronaldos, por mbetet për t'u parë nëse vendimet e mëdha do të hiqen nga duart e tij. Si golashënuesi kryesor në futbollin ndërkombëtar për meshkuj, duket se ka shumë vlerë për ta mbajtur atë pranë.

Mund të ndodhë që ai të marrë më shumë një rol mbështetës, me përvojën e tij të madhe të përdorur mirë në prapaskenë. Ai nuk ka gjasa të tregojë mirësi kur i kërkohet të bëjë një hap prapa, me pasionin që vazhdon të digjet shkëlqyeshëm, por kjo mund të jetë mënyra e vetme për të bërë një tjetër finale ndërsa vesh një çantë me piper të kuq.