Bastet sportive janë një slitë me rul. Ka adrenalinën e një fitoreje të madhe dhe ndjenjën mbytëse të shikimit të parave të tua duke u zhdukur në një brez të keq. Por këtu është sekreti i basteve me përvojë – suksesi nuk ka të bëjë me vijat. Bëhet fjalë për të qëndruar në lojë për një kohë të gjatë. Kjo është fuqia e menaxhimit të bankrollit.

Bankroll juaj është gjaku juaj

Mendoni për bankrollin tuaj si lëndë djegëse për udhëtimin tuaj të basteve. Trajtojeni pa kujdes, dhe do të përplaseni dhe do të digjeni. Menaxhoni me mençuri dhe do të përballoni çdo stuhi. Menaxhimi i bankrollit nuk është një zgjidhje e shpejtë; është filozofia juaj udhëzuese, një grup rregullash që mbrojnë paratë tuaja dhe ju japin një shans për të luftuar për të mposhtur shanset.

Pse Menaxhimi i Bankrollit ka rëndësi

 • Survival 101: Askush nuk fiton çdo bast. Do të ndodhin breza të humbur. Një bankroll i fortë siguron që ju të mund të riktheheni, të mbani kokën në lojë dhe të eksploroni opsione të tjera bastesh si p.sh baste propozuese të lojtarëve për të diversifikuar potencialisht strategjitë tuaja fituese.
 • Fitimi i ngadaltë dhe i qëndrueshëm: Menaxhimi i bankrollit është djegia e ngadaltë e suksesit. Mund të ndihet më pak emocionuese sesa ndjekja e një gare masive, por rritja e qëndrueshme me kalimin e kohës është vendi ku ndodhin fitimet reale.
 • Kontrollo bishën: Ne jemi të prirur të marrim vendime të këqija kur emocionet janë të larta. Strategjitë e bankroll-it janë mbrojtja juaj, duke parandaluar bastet impulse të nxitura nga një fitore e madhe ose një humbje frustruese.

Zotërimi i bankrollit tuaj

Le të bëhemi praktik. Ja se si të vendosni dhe t'i përmbaheni planit tuaj:

 1. Vendosni fondacionin tuaj: Bankrolli juaj është paratë që i keni kushtuar vetëm basteve. Jini realist. Asnjëherë mos rrezikoni paratë që ju nevojiten për gjërat thelbësore të jetës.
 2. Zgjidhni strategjinë tuaj
  • Bast Flat: Basti i sigurt. Ju vendosni të njëjtën përqindje të bankrollit tuaj në çdo lojë (p.sh., 2%). Kjo minimizon lëkundjet e mëdha në çdo drejtim.
  • Bast njësi: Ndani bankrollin tuaj në njësi (p.sh., 1% copa = 10 dollarë në një bankroll prej 1000 dollarësh). Çdo bast është një numër fiks njësish, duke e bërë më të lehtë gjurmimin e përparimit tuaj.
  • Kriteri Kelly: Një formulë më e avancuar. Kjo llogarit madhësinë tuaj ideale të bastit bazuar në avantazhin tuaj të perceptuar dhe shanset. Është për bastet me përvojë me disiplinë që t'u përmbahen shumave të llogaritura.

Fuqia e Mendësisë

Aftësitë teknike me para ju çojnë vetëm deri këtu. Suksesi në bankroll është një betejë psikologjike e fituar ose e humbur në kokën tuaj.

 • Përqafo lojën e gjatë: Suksesi brenda natës është një mit në bastet sportive. Besojini procesit dhe lërini fitoret e vogla të ndërtohen me kalimin e kohës.
 • Shkëputja emocionale: Fitore të mëdha? Humbje zemërthyese? Një bastues i disiplinuar reagon me të njëjtin nivel koke. Ndani emocionet nga vendimet tuaja të basteve.
 • Egoja është armiku: Edhe profesionistët kanë vija të ftohta. Mos lejoni që egoja juaj t'ju mashtrojë për të ndjekur humbjet ose duke menduar se e keni mposhtur sistemin. Qëndroni të përulur.

Potenciali i Parlay

Ne të gjithë ëndërrojmë për atë fitore epike në paralojë. Eksitimi është i pamohueshëm! Paralejet kanë vendin e tyre, por të kuptuarit e rreziqeve ju lejon t'i përdorni ato për arsyet e duhura:

 • Vlera e argëtimit: Konsideroni paralimet si një biletë llotarie – një investim i vogël për mundësinë e një fitimi të madh. Vendosni një shumë të vogël, fikse për pagesat e para, të ndara nga banka juaj bazë.
 • Eksitim i shtuar: Paralejet shtojnë një tjetër shtresë argëtimi kur shikoni një seri lojërash për të cilat keni hulumtuar tashmë dhe dëshironi të bastoni. Ai rrit aksionet me ekspozim minimal ndaj rrezikut. Ata janë veçanërisht emocionues gjatë turneve të mëdha si Marsi Madness. Mësoni të gjitha aspektet se si të bëni ndërtoni parlays NCAAB për të përfituar sa më shumë nga turneu.
 • Ndërtimi i njohurive tuaja: Paralejet mund të jenë një mënyrë për të testuar të kuptuarit tuaj të basteve të ndërlidhura. A priren disa skuadra të performojnë më mirë me një fillim të fortë sulmues? Ky pasqyrë mund të formojë një diskutim më të zgjuar.

Gjithmonë mbani mend se sa më shumë ekipe të shtoni në një paraqitje, aq më i lartë është rreziku në mënyrë eksponenciale.

Bankroll Edge

Menaxhimi i bankrollit mund të mos jetë ana që rrit adrenalinën e basteve sportive, por është themeli i fitoreve afatgjata. Këtu qëndron kënaqësia e vërtetë; ka të bëjë me ushtrimin e disiplinës që u mungon shumicës së bastorëve dhe kjo ju jep një avantazh.

Imagjinoni veten jo vetëm duke mbijetuar në baste sportive, por duke lulëzuar. Imagjinoni lirinë financiare dhe ndjenjën e thellë të arritjes. Ju nuk jeni thjesht një bastues, ju jeni një investitor në suksesin tuaj. Përqafoni menaxhimin e bankrollit dhe ndërtoni themelin që i kthen ëndrrat në realitet.