Човек во црн танкер и сини тексас фармерки стои покрај маж во црн горен дел

Мешаните боречки вештини се појавија и доминираа на борбената спортска сцена во последната деценија или така. Тоа може да се припише на популарноста на патеката Ultimate Fighting Championship, благодарение на промотивната работа што ја направи претседателот Дејна Вајт за да го прошири брендот на глобално ниво. Големите арени се исполнети, спортските барови наплаќаат такси за покривање, а пријателите се собираат околу нивните телевизори за време на насловните натпревари за ММА што ги прикажува UFC.

Иако овие настани служат како одличен изговор за да се здружат со другите фанови, тие исто така ѝ дозволуваат на јавноста да се обложува на натпреварите на undercard и главниот настан. Со промотивен код за спортска книга Фандуел, навивачите можат да се чувствуваат како да скокаат во октагонот од удобноста на нивниот дом со ставање облог на борбата.

Еве неколку добри идеи што треба да ги запомните кога размислувате како да ги обложите вашите пари на ММА борба.

Погледнете го одблизу The Underdog

Добро правило е во секој спорт да се погледне тимот или спортистот кој не е фаворизиран да биде победник. Тоа е затоа што исплатата е позначајна ако можат да ги надминат шансите да излезат на врвот.

Како што се однесува на ММА борби, навистина анализирајте го натпреварот за да видите дали аутсајдерот има шанса да постигне пораз. Размислете за аспектот(ите) на борбата што ќе треба да оди по патот на аутсајдерот за тој или таа да биде успешен. Во некои случаи, слабоста на фаворитот може да биде она што помалиот борец, во очите на јавноста, го прави исклучително добро.

Исто така, може да биде вредно да се испита како аутсајдерот поминал во нивната најнова големина на примерок од борби. Можно е полека да ја започнале кариерата поради недостатоци или недостаток на искуство, но само сега го наоѓаат својот чекор. Ако аутсајдерот влезе во борба во жешка серија, можеби е разумно да се вози на тој бран додека не дојде крајот.

Размислете за мерење на метрика и климатизација

Борбените спортови отсекогаш имале мерење кои датираат од пред-ММА деновите. Дел од вредноста на вагањето може да биде за прикажување, бидејќи борците често се мотивирани да кажат работи за нивните противници што го мешаат садот за да привлечат повеќе очни јаболка во нивниот натпревар. Овој дел често може да се игнорира за коцкање.

Искупувачката вредност на одмерувањето може да се најде во реалните резултати од тежината на секој натпреварувач. Ако некој борец ја постави својата цел за тежина, тоа е вообичаено, како и повеќето МЛД спортистите завршуваат да ја погодат својата трага. Меѓутоа, ако резултатите од мерењето на борецот ја промашат целта, тоа може да биде значајно црвено знаме и забележителна трага за обложувачите. Ова може да укаже дека борецот не го направил потребното од перспектива на тренинг или диета за да биде подготвен за борба за која знаеле дека ќе дојде многу однапред. Недостатокот на соодветно кондиционирање може да ги доведе до попуштање во октагонот, а можеби е мудро да се обложите на другиот борец.

Останете непристрасни

Како и со повеќето аспекти од животот, може да биде лесно да се заглавите во наративот со кој лицето може да се поврзе или сака да се вкорени. Одлична приказна за враќање или нокаут со рекорди ќе биде одличен наслов на социјалните мрежи откако ќе заврши борбата, но можеби нема да има основа за обложување на ниту една од тие приказни.

Борците можеби имаат еден од вашите омилени држачи или шалтери или дури имаат направено нешто што ви се чини импресивно надвор од октагонот. Ништо од тоа не е важно од перспектива на обложување. Држете се до аспектите на изведбата на секој борец што може да го одреди резултатот и направете го вашиот облог само врз основа на тие фактори.