Импичментот на поранешниот Доналд Трамп доби неочекуван пресврт со одлуката на Сенатот да одобри појава на сведоци истиот ден кога тие требаше да го затворат. Обвинението ја повика републиканската конгресменка Џејме Херера Бојтлер да сведочи дека синоќа, откако одбраната на Трамп негираше дека претседателот не ја исполнил својата должност да го заштити Капитолот, тој повтори дека причината зошто на последната маса гласаше „За“ импичмент на тогашен претседател: неговиот водач во Долниот дом, Кевин Мекарти, му кажал дека кога го повикал Трамп среде нападот за да побара од него да ги смири своите следбеници, тој застанал на страната на толпата.

И покрај протести од одбраната на Трамп, Сенатот го одобри барањето на обвинителите во случајот со конгресмените назначени од Претставничкиот дом, каде процесот почна со 55 гласа „за“ и 45 „против“. Пет републиканци ја поддржаа петицијата четворица кои ја поддржаа уставноста на процесот (Сузан Колинс, Лиза Мурковски Мит Ромни и Бен Сасе, а исто така и Линдзи Греам, сојузничка на претседателот која го промени својот глас во последен момент и се заканува дека ќе го охрабри појавата на многу многу сведоци.

Ако продолжат, не го ограничувајте бројот на сведоци што би сакал да ги повикам, предупредени пред гласањето, адвокатот Мајкл Ван Дер Веер. Стотици рече тој, бесен на неочекуваниот пресврт на судењето. повеќе започнуваат утрово во 10.00 часот по локално време во Вашингтон. Обвинението, тврди тој е за поттикнување востание, а не за тоа што се случило потоа. Тоа е неважно, без разлика што е кажано подоцна, нема врска со поттикнување“ на востанието.

Конгресменката Херера Бојтлер, една од 10-те републиканци кои гласаа за импичмент на Трамп на 13 јануари, објави синоќа изјава во која ги потврдува нејзините изјави за разговорот меѓу Мекарти и Трамп и вели дека е подготвена да сведочи. Кога МекКарти конечно го лоцираше на 6 февруари и побара од него јавно и насилно да повика да прекинат протестите, првото нешто што го направи беше повторување на лагата дека антипостелите влегле во Капитол, вели конгресменката. Мекарти според белешките што ги направил по нивниот разговор, го поправил и му рекол дека напаѓачите се негови симпатизери.

Па, Кевин, претпоставувам дека овие луѓе се полути од тебе на изборите“, му одговори претседателот на републиканскиот лидер, според Херера Бојтлер, која веќе во јануари ја откри содржината на овој разговор како дел од неговите причини за поддршка на импичментот на Трамп. Конгресменката ги повика останатите патриоти кои беа сведоци на одговорот на претседателот тој ден да чекорат напред и да сведочат, вклучувајќи го и поранешниот потпретседател Мајк Пенс. Ако имате нешто да додадете, сега е време.

Одлуката на обвинителството да ја повикаат како сведок, која ја објави конгресменот Џејми Раскин, ги изненади сите сенатори, вклучително и демократите. Некои републиканци го сфатија како објава на војна и покана за поширока истрага на настаните пред да се произнесат за улогата на поранешниот претседател во настаните. Можеме да започнеме затоа што Ненси Пелоси [претседателката на Долниот дом] одговара на прашањето дали нема индикации дека насилството било планирано пред говорот на Трамп, го покренува тој.

Процесот на повикување сведоци се чини тежок и се заканува да го продолжи својот исход над она што априори го сакаа двете партии, покрај самиот претседател Џо Бајден, кој може да ги види неговите преговори со Сенатот за новиот спасувачки план за калливи. Секој сведок што партиите сакаат да го повикаат мора да биде договорен од партиите, изгласан на пленарната седница на комората, каде што демократите имаат 50 места, а републиканците, другите. Неопходно ќе биде и преговарање за правилата на процесот, кој денеска навлегува во непозната територија.

Сепак, се чини дека е тешко овој неочекуван развој да го промени исходот од судењето. На демократите ќе им требаат 17 републиканци за да го поддржат убедувањето на Трамп за да се постигнат две третини од гласовите потребни за донесување на пресудата, а помалку од половина дузина досега беа за. Лидерот на републиканското малцинство во Сенатот, Мич Меконел, утринава испрати нота до своите колеги во која објави дека планира да гласа против осудата на поранешниот претседател.