Гамбитот на кралицата 2 сезона

Гамбитот на кралицата е Netflix ограничена серија која се базираше на книгата на Волтер Тевис од 1983 година. Во првата недела, брзо се искачи на врвот на десетте најгледани листи на стримерот. Гамбитот на кралицата, како и многу други адаптации, беше заснован само на еден роман. Неговите креатори ја завршија приказната во седум епизоди. Нема планови за 2-та сезона. Ања Тејлор Џој, ѕвездата на серијата, изгледа не толку брзо да се откаже од какви било планови за втора сезона.

Никој не очекуваше дека Big Little Lies на HBO ќе добие уште една сезона. Драмата би била подраматична од книгата на која е базирана, така што 2-та сезона ќе ја носи драмата. Ако „The Queen's Gambit“ продолжи со 2-та сезона, истото би било точно. Иако серијата е наведена како кратка серија, тоа не значи дека нема други приказни за раскажување доколку се укаже прилика. Ања Тејлор Џој верува дека секогаш постои можност за втората сезона од серијата, иако Нетфликс официјално не ја обновил. Еве што таа изјави за Town & Country:

Невозможно е да се каже не, и тоа е она што го научив од работата во оваа индустрија. Го сакам ликот и би се вратил ако го прашаат. Но, мислам дека Бет не остава на позитивно место. Тоа ќе биде авантура за неа, и таа ќе продолжи на ова патување за да најде мир. Завршува на пријатно место, верувам.

Гамбитот на кралицата 2 сезона

Се чини дека Холивуд верува дека „Никогаш не кажувај никогаш“ е холивудското мото. Сметам дека е соодветно затоа што нема ништо невозможно кога се враќаат емисиите. Гамбитот на кралицата можеби заврши, но гледачите сепак ќе бидат заинтересирани да ја видат Бет и сите други ликови. Иако серијата на Нетфликс заврши на позитивно место (тоа беше и крај на книгата), чудно е да се започне приказната одново.

Хари Мелинг има размислувања за можна 2 сезона слична на нејзината за чувствата на Ања Тејлор Џој за иднината на серијата. Иако мисли дека уште една сезона ќе беше одлична, не знае дали е тоа можно. Мелинг е сè уште оптимист дека се случиле „туѓи“ работи. Во меѓувреме, Вилијам Хорберг, извршен продуцент, рече дека „многу се забавувал“ со писателите кои разговарале за можната иднина на „The Queen's Gambit“.

Хорберг верува дека ограничената серија заврши на елегантен начин и дека тоа било одлично шоу. Тој сака публиката да одлучи каква ќе биде судбината на ликовите по објавувањето на насловите. Гамбитот на кралицата беше откажан за втората сезона на Нетфликс. Нетфликс и креаторите ќе одлучат што да прават со втората сезона.

Првата сезона на „The Queen's Gambit“ е достапна за стриминг на Нетфликс. Можете да најдете повеќе информации за гледање на мрежна телевизија и стриминг со проверка на нашиот распоред за есенска премиера во 1 година.