Невообичаено е Министерството за надворешни работи на земја која тврди дека е најголема демократија на планетата да критикува во соопштение твит на познат интернационален пејач. Американската уметница Ријана, која има повеќе од 100 милиони следбеници на Твитер, што е еквивалентно на речиси 10% од целото население на Индија, сподели напис на CNN за протестите на фармерите пред Њу Делхи. „Зошто не зборуваме за ова? – коментираше Ријана. Неколку часа подоцна, други популарни гласови, како оној на тинејџерската активистка Грета Тунберг или адвокатката Мина Харис, внука на потпретседателката на Соединетите Држави, Камала Харис, ја следеа нишката на пејачката, покажувајќи ја својата поддршка за немирите што го потресуваат главните држави на азиската земја од ноември.

Искушението на хаштаговите на социјалните мрежи и коментарите на таблоидите, особено кога се прибегнуваат од познати личности и други, не е ниту точно ниту одговорно. Пред да побрзаме да коментираме за вакви работи, апелираме да се откријат фактите“, одговори Министерството за надворешни работи на Индија. По оваа изјава, на улиците на Њу Делхи имаше контра-демонстрација за протестирање на коментарите на овие познати личности. Тие дури запалија неколку портрети на Грета Тунберг. Ако некој го интересира моменталната ситуација на втората најнаселена нација во светот, ќе открие дека таа е среде масовна кампања за вакцинација против коронавирусот кој веќе остави речиси 11 милиони инфекции и 156,000 смртни случаи. Кампањата оди добро: за 13 дена вакцинираа три милиони граѓани. Ниту една друга земја, во таа временска рамка, не вакцинирала толку многу луѓе.

Но, вестите во Индија, дури и повеќе од вакцините, се Бхарат Банд. Во сегашниот контекст, тие се преведени како генерални штрајкови предводени од оние кои работат на земјата, кои направија револуција поради низа земјоделски закони кои ги сметаат за цедило за нивниот опстанок. Како резултат на тоа, Индија гледа секојдневни сцени на палење контејнери и планини од гуми повеќе од три месеци, автопати отсечени од тракторски барикади, возови блокирани од кули од тули на шините и импровизирани кампови надвор од Њу Делхи, каде што се населиле. илјадници земјоделци низ целата земја. Таму дури изградија села од нула, правејќи градежни колиби со кујни, продавници, па дури и библиотеки.

На сите им е јасна целта, поништување на три земјоделски закони одобрени во септември од Владата на премиерот Нарендра Моди. Според новите реформи, ќе заврши продажбата на селските култури на пазарите на големо регулирани од властите. Сега, големите трговци ќе можат да купуваат производи директно од земјоделците, одредувајќи им цени за нив, а не за државата. За политичарите кои владеат со Делхи, новите правила им дозволуваат на земјоделците да ги продаваат своите производи на секого за која било цена, давајќи им поголема слобода да ги продаваат директно на купувачите и или на други држави. Земјоделците тврдат дека овие закони ќе им олеснат на корпорациите да ги експлоатираат работниците и ќе им помогнат на големите компании да ги намалат цените.

Различни гледишта, но народна корист доби земјоделскиот сектор, кој вработува повеќе од половина од населението од 1.3 милијарди луѓе и чија активност одржува 18% од целиот БДП на земјата. Поради оваа причина, овие протести се фундаментален проблем за владата на Моди, особено затоа што оние што демонстрираат претставуваат 58 отсто од електоратот. По повеќе од 30 средби меѓу Владата и претставниците на синдикатите на земјоделците не постигнале никаков договор. Врховниот суд на Индија требаше да биде тој што пред три недели издаде наредба за суспендирање на трите контроверзни земјоделски закони додека беше формиран комитет за посредување за да можат двете страни да постигнат договор. Иако земјоделците одбија да имаат посредници назначени од суд, кои тие не ги сметаат за неутрални.

Во меѓувреме, протестите продолжуваат секојдневно. Пред две недели, индиската влада презеде уште еден чекор со блокирање на пристапот до Интернет во областите надвор од Њу Делхи каде што се сместени фармерите. „Политичарите не сакаат да се гледаат нашите мирни протести. На нивните канали објавуваат само слики од пожар и уништување. Владата го блокираше интернетот. Демократијата не ги прави овие работи. Сега одат по медиумите што слободно известуваат. Тоа се многу недемократски мерки“, изјави за овој весник преку изјава Даршан Пал, лидер на Самиукта Кисан Морча, еден од најголемите земјоделски синдикати во Индија. Според извештаите на локалните медиуми, полицијата во државите Харајана и Утар Прадеш привела некои новинари кои известувале за протестите, а властите продолжуваат да го блокираат Интернетот неколку часа на ден.

Нема да можат да не замолчат. Различните групи и синдикати, со кои вообичаено се соочуваат надлежностите и териториите, сега се здружија за да ја направат оваа колективна борба“, вели Даршан. Според неговиот синдикат, најмалку 147 земјоделци загинале за време на протестите од различни причини, вклучувајќи самоубиство, сообраќајни несреќи и судири со полицијата за време на демонстрациите. Властите не дадоа официјален број на загинати.