Реа Рипли веќе би се сметала за член на главниот ростер на WWE. Откако беше финалист во женската битка кралска трка Royal Rumble, на 24-годишна Австралиска тепачкаr може да стане дел од RAW или SmackDown со полно работно време во наредните денови.

Новинар Мајк Џонсон, од специјализираниот портал PWInsider, објави дека Royal Rumble се смета за „официјално деби на Реа Рипли на главниот список на WWE. Поранешната шампионка на NXT не беше присутна во епизодата од понеделник навечер RAW што се емитуваше вчера, ниту пак треба да се појави овој петок на SmackDown, но тоа е затоа што компанијата сè уште не одлучила на кој бренд ќе му се придружи.

За неговата промоција се шпекулира со месеци

На крајот на јануари спомна на Wrestling Observer Radio дека WWE одлучи да го одложи дебито на Реа Рипли во главниот ростер до Royal Rumble и дека оттогаш таа трајно ќе ги напушти редовите на NXT. Гласините за промовирање на Рипли во главниот ростер беа тема која се повторува во последните месеци.

Во повеќе наврати, првиот NXT шампион сигнализираше можно збогување со црно-златниот бренд. Еден од нив беше кога таа загуби натпревар против Ио Шираи во неделната епизода на NXT, каде што и двајцата борци покажаа меѓусебна почит. Последното појавување на Реа Рипли на NXT се случи на специјалното новогодишно зло, каде што загуби од Ракел Гонзалес во „Последната жена што стои“.

Тој веќе се бореше на главниот список

Реа Рипли веќе знае како е да се работи на главниот список на WWE. Во 2019 година таа беше капитен на женскиот тим NXT во серијата Survivor и постигна победа, како една од преживеаните заедно со Io Shirai и Candice LeRae. Во 2020 година, таа се бореше со Шарлот Флер на WrestleMania 36, ​​каде што го загуби NXT женскиот шампионат. Тој, исто така, се појавуваше во ретки прилики на RAW и SmackDown.