РИО ДЕ ЖАНЕИРО, БРАЗИЛ - 11 ОКТОМВРИ: Винисиус Танке од Ботафого прославува постигнат гол за време на натпреварот помеѓу Ботафого и Шапекоенсе како дел од Бразилеирао Серија А 2017 година на стадионот Енгенхао на 11 октомври 2017 година во Рио де Жане. (Фотографија од Александар Луреиро/Getty Images)

Рево епизода на расизам во шпанскиот фудбал. Натпреварот меѓу Атлетико Балеарес и Атлетико Б што се одигра оваа недела на Серо дел Еспино доживеа непријатна ситуација и типична за времињата кои изгледаа прогонети кога напаѓачот на Балеарскиот тим, Винисиус Танке, доби извици од мајмунски и симиски звуци од сектор на трибините.

Атлетико Мадрид и му се извини на Атлетико Балеарес и ќе истражи што се случило потенцијалните обврски поврзани со дебагирање.

Судијата на средбата Мунариз Матеос не го вклучи во записникот и во отсуство на жалба, Комитетот за интегритет на шпанската федерација по службена должност го истражува вербалниот напад кој го претрпе бразилскиот напаѓач. Навредите и расистичките звуци можеа совршено да се слушнат на телевизискиот пренос и почнаа кога гостинските фудбалери протестираа поради досуден пенал против нив. После тоа, навивачите продолжија со своите расистички навреди кон Винисиус Танке.