Sтенок Конор Мек Грегор стана ММА феномен, многу спортисти сакаат парче од ирската легенда. На следниот 23-ти, на UFC 257, Дастин Поарје ќе ја има сонуваната можност да ги размени силите против Ирецот по втор пат во кариерата. По поразот од првиот обид, Американецот не ја крие возбудата и ветува жестока пресметка во најголемиот настан во месецот.

„Ако зборувате за стратегија, она што го сакам за двајцата е да капеме крв, да болиме и да страдаме на почетокот на борбата. Таму можеме да дознаеме кој е вистинскиот борец. Ова е она што го сакам. Сакам да крварам во првата минута од првиот круг “, рече Американецот „Овој изминатиот викенд“.

Поразени од Мек Грегор во 2014 година, кога сè уште беа во перо категорија (до 65.7 кг.), Нема сомнеж дека Дастин, денес, е поинаков борец. Оттогаш, спортистот останува во елитата во лесна категорија и дури ја освои титулата во привремената дивизија. Така, повторното обединување со „Озлогласените“, ќе каже многу за еволуцијата на двајцата борци.

„Сакам да крвавиме и треба да копаме длабоко за да видиме кој е подобар, кој би сакал повеќе да биде таму бидејќи нема заштитна мрежа. Сакам да бидам таму и го знам тоа. Сакам да откријам дали и тој (Мек Грегор) го сака тоа“, заврши.

Моменталниот број два во рангирањето на категоријата предводена од Хабиб Нурмагомедов, Поаре нема настапи од јули 2020 година, кога го совлада Ден Хукер во една од највозбудливите борби во минатата сезона. Мек Грегор, од своја страна, ќе се врати во октагонот по една година отсуство. Ирецот на последното назначување го прегази Доналд Сероне на УФЦ 246.