In главниот настан на UFC 229, Нурмагомедов и Мек Грегор го имаа својот очекуван натпревар, и двајцата имаа интензивен ѓубре разговор каде меѓу другото зборуваа за нивните семејства и религија. Но, кога дојде време за борба, двајцата ги решија разликите во октагонот, при што Хабиб победи до завршување во четвртиот круг.

Поминаа две години од борбата, Нурмагомедов призна дека бил многу емотивен и се обидел да го повреди Мек Грегор кога се запознале. Тој објасни дека неговата стратегија не била паметна и влијаела на неговите перформанси.

„Да, се обидов да го повредам овој човек и тоа беше моја грешка. Кога ќе се налутите, вие сте уморни. Кога се обидував да го казни, тој беше многу емотивен“, му рече Нурмагомедов на Дин Томас во последната епизода од Lookin „For A Fight of Dana White“. „И мислам дека не, сега ќе се смирам. Но не овој пат. ”

Откако беше најавена борбата, Мек Грегор посочи дека не е психички подготвен за борба и знае дека во реваншот може да го победи Нурмагомедов. Сепак, интересно е да се слушне како шампионот вели дека не го дал максимумот со оглед на тоа колку беше доминантен во таа борба.

Конор Мек Грегор утре ќе се врати во октагонот на главниот настан на UFC 257 против Дастин Поарје. Тоа ќе биде негова прва борба откако го нокаутира Доналд Сероне на УФЦ 246. Ако Ирецот повторно го победи Поарје, можеби ќе може да го има својот реванш против Нурмагомедов, нешто што долго го бараше.

Хабиб Нурмагомедов, од своја страна, се повлече од спортот откако го поднесе Џастин Гетје на UFC 254. Дејна Вајт даде се од себе за да го врати шампионот во лесна категорија за уште една борба и се надева дека реваншот со Мек Грегор е опција.