The „црвено жежок“ дуелот меѓу Кристијано Роналдо и Лионел Меси. Португалецот продолжува да испишува историја во елитата на светскиот фудбал и стигна до првото место на табелата на историски стрелци на официјалните натпревари, откако неговиот двојник со Јувентус му донесе победа од 2-1 над Интер во Купот на Италија.

Со овие, Португалецот стигна до 763 прибелешки, надминувајќи ги Пеле и Јозеф Бикан, кои се изедначени (сега на втората позиција) со 762 постигнати голови во текот на нивните кариери.

Овој нов бренд на Кристијано Роналдо повторно го разбуди интересот за личниот дуел што го има со својот ривал на теренот, Лионел Меси, кој исто така е член на ова значајно рангирање.

Треба да се напомене дека Кристијано Роналдо има 22 гола и 4 асистенции на 23-те натпревари кои ги одигра оваа сезона. Со овој ден од соништата, тој во Купот на Италија ги додава натпреварувањата во кои постигна гол, а претходно ги провери Серија А, Лигата на шампионите и Суперкупот на Италија.

Колку голови од Кристијано Роналдо остана Лионел Меси?

Лионел Меси официјално има 720 гола со него, со што се пласираше 43 гола зад Кристијано Роналдо, важна бројка која би можела да продолжи да се зголемува, доколку португалскиот напаѓач го задржи досегашното високо ниво.

И покрај тоа, „10“ на аргентинската репрезентација има мал бод во негова корист, бидејќи тој е две години помлад од актуелниот напаѓач на Јувентус, што – доколку се повлече на иста возраст од спортот – би му го овозможило тоа време. да ги скрати растојанијата и/или да го надмине.