Wо Конор Мекгрегор подготвувајќи се за својата прва борба по една година надвор во UFC 257, тужба од милион долари е известена до адвокатскиот тим на Ирецот.

Локалниот весник „Ириш Индипендент“ во вторникот откри дека една жена го тужела Конор Мек Грегор за лична повреда. Дополнително, мајката на жената поднела втора тужба за повреда. Пријавите, наводно, биле поднесени во понеделникот, а како сообвинет е наведен ирски соработник чиј идентитет не е соопштен.

Од правни причини, деталите за овие наводи не може да се обелоденат. Жените се застапувани од Colegan Legal Partners и бараат одделни тужби.

Извештајот додаде дека Мек Грегор „негира дека сторил нешто лошо. Случајот веќе беше предмет на истрага од Ан Гарда Сиохана (Локалната ирска полиција)

Преку изјава, портпаролката Мек Грегор, Карен Џеј Кеслер, го изјави следново за Индипендент:

„Fпо темелна истрага од Гардаи, кој покрај интервјуто со тужителот, вклучително интервјуирање на бројни извори, добивање изјави на сведоци, испитување на снимки од затворено коло и соработката на Конор Мек Грегор, овие наводи беа категорично отфрлени. Тужителот знае дека фактите се во спротивност со тврдењата во оваа тужба. Г-дин Мек Грегор ќе го оспори секое тврдење и е убеден дека правдата ќе победи. "

Во последниве години Мек Грегор беше вклучен во различни инциденти надвор од октагонот. Во април 2018 година, тој беше уапсен бидејќи навлекол товарен кран во автобус во кој имало неколку борци на УФЦ. Неколку лица, меѓу кои и борци, завршија со повреди.

Во март 2019 година, Мек Грегор беше уапсен затоа што земал и скршил телефон од навивач во Мајами. Неполн месец по апсењето. Ирецот нападнал возрасен во паб во Даблин.

Исто така во истиот месец, Њујорк Тајмс објави дека Мек Грегор бил под истрага во неговиот роден град Ирска за случај на сексуален напад. Во октомври, весникот откри втор сексуален напад врз Мек Грегор од друга жена.

Во септември минатата година, Мек Грегор беше уапсен во Франција под обвинение за сексуален напад и непристојно изложување, Конор беше интервјуиран и ослободен од полицијата, неговиот тим издаде соопштение и ги отфрли сите наводи.