Оваа статија ќе беше испечатена на вистинска хартија пред неколку децении, ако не беа неуморните напори на дрвосечачите ширум светот. Сепак, поголемиот дел од луѓето не знаат ништо за индустријата за сеча надвор од овој едноставен факт. Основата на нашата цивилизација е дрво. Сепак, единственото нешто што просечниот човек го гледа за сечата е финалниот производ. Реалните шоуа како „Големиот дрвен материјал“ можат да ни ја кажат целата приказна зад штиците или хартијата што ги земаме во нашата локална продавница за хардвер.

Оригинално произведен и емитуван на каналот History во 2020 година, „Big Timber“ се фокусира на бизнисот со сеча што го водат канадскиот дрвосечач-извонреден Кевин Венстоб и неговото семејство. Оригиналната сезона на серијата беше повторно објавена на Нетфликс во нова сезона. Брзо се искачи на врвот на најгледаните страници на страницата за стриминг. Фановите сега се прашуваат дали ќе видат повеќе од растечкиот бизнис со дрво во 2-та сезона на „Big Timber“.

Кога ќе биде објавена 2-та сезона на Big TImber?

Нема официјално соопштение за „Big Timber“ сезона 2. Серијата е стара околу половина година, но се чини дека ниту Netflix ниту History Channel не се склони да поддржат продолжување. Ова не значи дека серијата ќе биде откажана.

Премиерната сезона на „Big Timber“ беше емитувана среде пандемијата на коронавирус. Ова значи дека најверојатно било пукано пред Канада да ја стави земјата во карантин. Според The ​​Cinemaholic, серијата е снимена помеѓу септември 2019 и јануари 2020 година. Тие не даваат никаков официјален извор за оваа информација. Оваа информација е од клучно значење бидејќи дава слика за производниот циклус на „Big Timber“. Ако снимањето се одвива во есенските месеци, разбирливо е дека ниту една од поврзаните мрежи на серијата не би објавила втора серија пред да започне снимањето.

Сезоната 1 се емитуваше од октомври до декември 2020 година (преку IMDb), што резултираше со празнина од повеќе од една година помеѓу снимањето и дебито. Обожавателите можат да ја очекуваат втората сезона на „Big Timber“ во есен 2 година, доколку се произведува втора сезона.

Кои се членовите на екипата на Big Timber Season 2?

Ако „Big Timber“ добие втора сезона, тогаш веројатно е дека фановите ќе видат познати лица кога шоуто конечно ќе биде премиерно. Кевин Винстон е човекот одговорен за операциите на сеча. Ова е најочигледно. Ерик Венстоб, синот на Кевин, и механичарот за операции за сеча, најверојатно ќе се вратат во екипажот како еден од главните учесници. Сара Флеминг е сопруга на Кевин и негов посветен деловен партнер.

Кевин е поддржан од Колман Вилнер и кланот Венстоб. Овие четворица мажи се прославија во Канада како една од последните независни компании за сеча на дрва. Фановите без сомнение ќе видат враќање на „Големиот дрвен материјал“ во уште една рунда.

Кои локации ќе ги прикажува 2-та сезона на Big Timber?

Целата сезона 1 на „Big Timber“ е снимена на истата локација на островот Ванкувер, Канада. Не е јасно дали Венстобс би биле отворени за локации за преместување во случај на 2-та сезона на „Големото дрво“. Снимањето на друго место бара да ги најдете и обезбедите правата за снимање на друго парче земја.

Но, тоа не значи дека втората сезона на „Big Timber“ не може да се одржи на друго место. Слични реални шоуа, како што е „Златната треска“, која исто така вклучува и побарувања за нови земјишни парцели, може да се движат помеѓу сезоните. Венстобс можеби не зборуваше за обезбедување на шумски дел подалеку од нивното вообичаено газење. Фановите ќе треба да почекаат да излезе втората сезона за да дознаат повеќе за локацијата на серијата.